Wyposażenie ochronne farmaceuty powinno składać się z:
- maseczki ochronnej typu FFP2 lub FFP3
- rękawic ochronnych jednorazowego użytku
- okularów ochronnych
- fartucha barierowego lub kombinezonu ochronnego (klasa 5 lub 6)
Przed pobieraniem wymazu bezwzględnie należy zakładać odpowiednie środki ochrony indywidualnej w tym maski ochronne typu FFP2 lub FFP3 oraz dodatkowo gogle lub przyłbicę.
Należy podkreślić, że bardzo dużo zakażeń personelu medycznego następuje w trakcie niewłaściwego zdejmowania środków ochrony indywidualnej. Dlatego w wielu krajach zostały wprowadzone obowiązkowe szkolenia praktyczne każdego pracownika dotyczące zakładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej - przed przystąpieniem do pracy z biologicznym materiałem zakaźnym.
Uwaga!
Przed założeniem rękawiczek jednorazowego użytku należy zadbać o prawidłową higienę rąk. Rękawiczki są jednorazowego użytku i należy je wyrzucić po użyciu – umyć/zdezynfekować ręce po zdjęciu.
Maska medyczna może być stosowana nie dłużej niż 4 godziny. Po tym czasie należy maskę wymienić. Jeśli maska stanie się wilgotna lub zabrudzona, należy ją niezwłocznie zmienić. Zużyte przedmioty należy wyrzucać do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika.
Zalecana procedura nakładania i zdejmowania sprzętu ochrony osobistej:
- Umyj i zdezynfekuj ręce.
- Nałóż fartuch.
- Załóż maseczkę ochronną tak, aby dobrze przylegała do twarzy. Po założeniu półmaski należy sprawdzić jej dopasowanie zgodnie z zaleceniami producenta.
- Nałóż okulary ochronne. Należy założyć je na paski półmaski/maseczki I upewnić się, ze jest ona stabilnie i komfortowo zamocowana.
- Nałóż rękawice ochronne. Przy zakładaniu rękawiczek należy pamiętać, że powinny one nachodzić na rękaw fartucha.
Zdejmowanie sprzętu ochrony osobistej:
- Umieść wszystkie zużyte przedmioty po wykonaniu badania diagnostycznego w miejscu do tego przeznaczonym.
- Zdejmij rękawiczki.
- Umyj i zdezynfekuj ręce.
- Po ściągnięciu rękawiczek należy zdezynfekować ręce za pomocą środka na bazie alkoholu i założyć czystą parę rękawiczek by móc bezpiecznie kontynuować procedurę zdejmowania pozostałego sprzętu.
- Ściągnij fartuch.
- Po ściągnięciu fartucha należy ściągnąć gogle.
- Zdejmij maseczkę, jeśli jest potrzeba jej wymiany.
Następnie należy ściągnąć i wyrzucić rękawiczki używane w procedurze zdejmowania ŚOI. Przed ściągnięciem rękawiczek można rozważyć ich dezynfekcje za pomocą opartego na alkoholu środka do dezynfekcji rąk.
Osoby udające się do apteki w celu przetestowania muszą zostać poinformowane, aby mieć przynajmniej maskę ochronną. Jeśli dana osoba nie nosi maski chirurgicznej/zabiegowej po przybyciu, należy jej taką zapewnić.
Apteki powinny ocenić dostępność środków ochrony osobistej i innych środków zapobiegawczych i kontrolnych, które są używane do bezpiecznego zarządzania podejrzanymi i potwierdzonymi przypadkami COVID-19. Apteki muszą zabezpieczać i utrzymywać dostawy środków ochrony indywidualnej, które mogą wspierać ich bieżącą działalność. Jeśli apteki nie mają odpowiedniego zaopatrzenia w sprzęt ochrony osobistej, nie mogą pobierać próbek na COVID-19 i powinny kierować osoby na badania do innego wyznaczonego ośrodka badawczego. Należy unikać zanieczyszczenia krzyżowego między czystymi i zabrudzonymi środkami ochrony osobistej (np. podczas przechowywania, zakładania/zdejmowania i używania środków ochrony osobistej).